Wiosna, wiosna… 😉
Zapraszamy do wzięcia udziału w nietypowym, wiosennym georajdzie rowerowym. Obostrzenia związane z pandemią zmusiły nas do zmiany patrzenia na organizację imprez. Z jednej strony jest wiele trudności i niewiadomych. Z drugiej – mamy wiele nowoczesnych technologii, z których teraz korzystamy częściej. Dają one mnóstwo nowych możliwości. I choć pogoda – jak na razie – płata niemałe figle, to już niebawem odwiedzi nas prawdziwa wiosna i każdy z nas będzie mógł spędzać czas na świeżym powietrzu. Przedstawiamy więc Wam nasz pomysł na spędzenie tego czasu.
Na czym polega nasz GeoRajd?
Do przeprowadzenia rajdu postanowiliśmy wykorzystać znaną i bardzo rozpowszechnioną na świecie zabawę terenową – Geocaching. Rozrywka polega na umieszczaniu skrytek – tzw. cache – w terenie i i odszukiwaniu ich za pomocą współrzędnych geograficznych i urządzeń GPS. Skrytkami są najczęściej szczelne pojemniki (np. do przechowywania żywności) z załączonym logbookiem – czyli po prostu dziennikiem na wpisy znalazców oraz często z drobnym przedmiotem na wymianę. Ten rodzaj skrytki to tzw. cache tradycyjny i na tego typu skrytkach będzie bazował nasz rajd.
Ukryliśmy w okolicy Świebodzina 7 skrytek. Jedne są bliżej miasta, zaś inne znacznie dalej. Wszystkie znajdują się w ciekawych miejscach, które warto odwiedzić. Nawet jeśli doskonale je znacie, to warto pojechać tam dla zabawy! Niech droga będzie Waszym celem, a nasza skrytka małą nagrodą. 🙂
Kilka zasad:
- Baw się dobrze!
- Uzbrój się w cierpliwość, gdyż niektóre skrytki mogą okazać się trudne do odnalezienia.
- Zachowaj dyskrecję przy podejmowaniu skrytek – nie psuj zabawy innym!
- Dokumentuj odnalezione skrytki, wpisuj się do logbooków. Jeśli chcesz zabrać jakiś drobiazg ze skrytki, to wrzuć tam coś od siebie! 😉
- Informuj nas, jeśli skrytki nie będzie na miejscu lub jest uszkodzona… O skrytkach dowiedzą się wszyscy, więc wszystko może się zdarzyć.
- Nie niszcz ściółki leśnej – nie zakopaliśmy skrytek 😉
- Jeśli masz kłopot z odnalezieniem którejś z nich, możesz skorzystać z podpowiedzi ukrytej w czarnym polu (w opisie każdej skrytki).
- Rajd trwa od 19 do 25 kwietnia. Jeśli uda Ci się odnaleźć wszystkie bądź większą część skrytek, udokumentuj ten fakt i poinformuj nas mailowo: kino.swiebodzin@gmail.com. Nagrodzimy osobę lub drużynę, która znajdzie najwięcej skrytek w najkrótszym czasie. Czas liczymy od 19.04 do momentu otrzymania przez nas wiadomości mailowej.
Jak zacząć przygodę?
Najłatwiej jest zainstalować aplikację: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.groundspeak.geocaching.intro&hl=pl&gl=US i wyszukać skrytek ukrytych przez użytkownika juhas87 – jest ich 7.
Możesz również sprawdzić ich lokalizację i opis na stronach dla geocacher’ów:
https://www.geocaching.com/play/search?owner[0]=juhas87&o=1&utr=false
lub
https://www.geocaching.pl/seek.php?owner=juhas87&sort=GeocacheName&asc=True
Jeśli nie chcesz pobierać aplikacji ani rejestrować się w żadnych serwisach, możesz skorzystać z dowolnej aplikacji, która zaprowadzi Cię we wskazane miejsce na mapie określone współrzędnymi, np. google maps lub locus map.
Skrytka nr 1
N 52° 14.201 E 015° 33.847
UTM: 33U E 538522 N 5787514
Opis skrytki nr 1:
Lubinicko to wieś zlokalizowana około 3 kilometry od Świebodzina w pobliżu skrzyżowania dróg DK92 Świecko-Warszawa i trasy S3. W zachodniej części wsi znajduje się piękny pałac z charakterystycznymi hełmami w kształcie cebuli. Kompleks składa się z pałacu – nowszy datowany na 1886 oraz dworu – starszy, bo wybudowany około 1800 roku. Do siedziby przynależał również park i wieża znajdująca się w południowej części wsi, gdzie zlokalizowano osobną skrytkę.
Więcej o pałacu przeczytać można na stronie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – lwkz.pl
Pałac znajduje się w rękach prywatnego właściciela, można oglądać go jedynie zza ogrodzenia. „Kesz” zlokalizowany jest na końcu kamiennego muru. Weź jakiś drobiazg na wymianę 😉
Dodatkowe podpowiedzi: zachodnia strona, narożnik.
Skrytka nr 2
N 52° 12.548 E 015° 31.269
UTM: 33U E 535610 N 5784426
Opis skrytki nr 2:
Znajdujesz się w północnej części założenia parkowego otaczającego XIX-wieczny pałac należący niegdyś do rodziny Ackermannów. Po wojnie pałac był siedzibą domu dziecka, obecnie znajduje się w posiadaniu osoby prywatnej.
Jest to eklektyczny pałac z przewagą elementów architektonicznych nawiązujących do gotyku. Cześć główna, dwukondygnacyjna, przykryta jest wysokim wielospadowym dachem z lukarnami, założona na planie prostokąta wraz z dobudówką tworzą literę L. Centralna cześć elewacji frontowej (wschodniej) zaakcentowana jest dekoracyjnym ryzalitem z trójkątnym szczytem w partii dachu i z wejściem głównym w przyziemiu. Szczyt został ozdobiony ostrołukowymi płycinami, kwiatonem i sterczynami. Otwór drzwiowy został ujęty półkolumnami, a po bokach są zamknięte wąskie okna. Po stronie północnej w elewację wbudowano czworoboczną wieżę z tarasem, wystającą ponad kalenicę dachu budynku głównego. Do wieży tej, od strony północnej, przylega wąska wieża cylindryczna. Elewacje ozdobiono bogatym detalem architektonicznym w postaci gzymsów, fryzów i obramień okiennych.
Park
Park krajobrazowy z połowy XIX w., położony jest na tyłach pałacu i rozciąga się na obszarze 4,6 ha. Znajdują się tam lipowe aleje, których wiek szacowany jest na 160 lat. Cały park otacza mur z kamienia polnego i cegły ozdobnymi kamiennymi basztami.
(opis pochodzi ze strony www.polskiezabytki.pl)
Weź jakiś drobiazg na wymianę 😉
Powodzenia
Dodatkowe podpowiedzi: Magnetyk przy murze w pobliżu krzyża.
Skrytka nr 3
N 52° 13.802 E 015° 27.538
UTM: 33U E 531346 N 5786722
Opis skrytki nr 3:
Witaj w okolicach Borowa!
Cache znajduje się w pobliżu przydrożnej kapliczki z początku XX wieku. Niestety nie wiadomo z jakiego powodu powstała akurat w tym miejscu.
Jeśli posiadasz jakąś wiedzę w tym temacie, to zapraszamy do kontaktu!
Dodatkowe podpowiedzi: szukaj przy ziemi, naturalna skrytka w drzewie.
Skrytka nr 4
N 52° 16.327 E 015° 24.605
UTM: 33U E 527980 N 5791384
Opis skrytki nr 4:
Obiekt oznaczony nr 677 powstał w 1938 roku jako element południowego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest to mały obiekt z jedną kondygnacją wykonany z żelbetu o grubości ścian ok. 1m. Wyposażony był w kopułę z sześcioma okienkami strzelniczymi (obecnie w większości wycięta podczas pozyskiwania stali przez LWP, prawdopodobnie w 1956 roku). Pozostawioną część kopuły chroni żelbetowa osłona, którą dodano pod koniec wojny jako dodatkowe zabezpieczenie przed ostrzałem.
Obiekt składa się z następujących pomieszczeń:
– Izba bojowa dla karabinu maszynowego za płytą pancerną 403P9 obrony wejścia.
– Wejście do 6 strzelnicowej kopuły pancernej 35P8 dla dwóch karabinów MG 34.
– Blok wejściowy.
– Korytarz komunikacyjny.
– Wyjście ewakuacyjne.
– Izba załogi.
Wewnątrz obiektu nie napotkamy żadnych zapadni etc., lecz poruszając się po powierzchni należy zachować ostrożność. Otwarte pozostaje wyjście ewakuacyjne i wspomniana kopuła. Można spaść kilka metrów w dół – UWAŻAJCIE!
W pobliżu około 100m na północ i południe od obiektu znajdują się dwa małe schrony zwane Ringstandt. Służyły one do uzupełnienia pola ostrzału obiektu głównego. Dwóch żołnierzy obsługiwało tam karabin maszynowy umieszczony na obrotowym łożu.
Dodatkowe podpowiedzi: Szukaj samotnej brzozy.
Skrytka nr 5
N 52° 10.992 E 015° 25.160
UTM: 33U E 528669 N 5781497
Opis skrytki nr 5:
Witaj w Wirach!
Trudno w to uwierzyć ale niegdyś znajdowała się tutaj osada z młynem. Stojąc na mostku popatrz na południe. Zabudowania znajdowały się tam, gdzie dziś mamy piękne rozlewisko pełne ryb i ptactwa wodnego. Cisza i spokój zachęcają do wypoczynku.
SCHÖNFELDER MÜHLE – WIRY
Osada młyńska zlokalizowana nieopodal dawnego koryta rzeki Ołobok została zlikwidowana w latach 30-stych XX wieku podczas budowy kanału taktycznego 607. Obecnie w miejscu, gdzie kiedyś stały młyn, 2 domy mieszkalne i 5 stodół, znajduje się rozlewisko. Reliktem po wsi są znajdujące się na dwóch brzegach Ołoboku przyczółki dawnego mostu pamiętającego budowę umocnień MRU. W 1895 mieszkało tu 16 osób.
źródło: Gmina Skąpe
Dodatkowe podpowiedzi Szukaj na przyczółkach mostku.
Skrytka nr 6
N 52° 15.494 E 015° 22.263
UTM: 33U E 525325 N 5789824
Opis skrytki nr 6:
Dawna wieża widokowa znajduje się na wzniesieniu po lewej stronie drogi kamiennej biegnącej w kierunku wsi Zagórze. Budowlę datuje się na I połowę XIX wieku (po dacie na jednej z szyn użytych do budowy stropu). Niektórzy twierdzą, że jest to jedna z wież Bismarcka, jednak nic na to nie wskazuje. Na dawnych, niemieckich mapach oznaczana jest wyraźnie jako A.T. – z niemieckiego Ausischtuereme (wieża widokowa). Obecnie zachowała się w niezłym stanie. Wieżę otaczają prawodopodobnie „sztuczne” ruiny – taka była wówczas moda. Niestety widok z okien nie jest powalający, niegdyś nie było tutaj lasu… Dziś sosny są wyższe od wieży. Budowla należała najpewniej do założenia pałacowego w Przełazach.
W okolicy wieży, przy drodze w kierunku Przełaz zobaczyć można sporo okazałych, bardzo starych dębów, które robią niesamowite wrażenie.
Należy pamiętać, że jest to ruina i stanowi niebezpieczeństwo! Nie zaleca się wchodzenia na szczyt wieży.
Cache ukryty jest w pobliżu. Czy wchodząc ścieżką na wzgórze rzuciła Ci się w oczy data wyryta na pniu?
Dodatkowe podpowiedzi Największe drzewo z datą przy podejściu do wieży, szukaj nisko.
Skrytka nr 7
N 52° 17.578 E 015° 22.111
UTM: 33U E 525133 N 5793687
Opis skrytki nr 7:
18 marca 1945 roku w swój ostatni lot bojowy ruszyła załoga bombowca B-17 „Latająca Forteca” z 390 Grupy Bombowej Armii Stanów Zjednoczonych. Ich misją było bombardowanie Berlina. W trakcie ciężkiego ostrzału samolot został trafiony z działa przeciwlotniczego typu FLAK, pocisk poważnie uszkodził maszynę, raniąc kilka osób z załogi. Pilot por. Berryman wiedział, że nie zdołają dolecieć do swojej bazy w Anglii, zdecydował się lecieć nad terytorium zajęte przez Rosjan. Maszyna w wyniku ataków myśliwców eksplodowała. Zginęło 4 lotników. Trzech z nich pochowano w okolicy głazu, jeden został pochowany we wsi Mostki. Naocznym świadkiem wydarzeń był sierż. Richard A. Proch – strzelec pokładowy, który uszedł z życiem.
Kesz ukryty jest w kilka metrów od pomnika w stronę drogi.
Dodatkowe podpowiedzi Zielona skrzynia, może amunicyjna?